خبر عجیب

 

راستش چند روز پیش خبری خوندم که خیلی عجیب بود، اینکه قسمتی از گورستان خاوران رو خراب کردند و به جاش درخت کاشتند...

خیلی تعجب نکردم. راستش وقتی زنده ها اهمیت و احترام ندارند بی احترامی به مرده ها خیلی آدم رو شگفت زده نمی کنه. اصلا نمی خوام وارد جزئیات بشم و در مورد اینکه اون آدمها به چه جرمی - درست یا غلط - کشته شدند حرفی بزنم. فقط می دونم که هیچ دلیلی کشتن آدمها رو توجیه نمی کنه.

به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه بدمون بیاد و یا خوشمون، اون قسمت از جاده خاوران قسمتی از تاریخ معاصر کشور ما خواهد ماند. بالاخره یک روز حقیقت ماجرا روشن می شه و تاریخ در موردش قضاوت خواهد کرد.

اما تا اونجایی که من می دانم مرده فارق از دین و اعتقادش باید محترم شمرده بشه و هیچکسی حق نداره به محل دفن کسی بی احترامی کنه. تعجب می کنم که چه جور منطقی و اعتقادی این اجازه رو می ده که این اتفاق بیفته. تا حالا تصور کردید اگه بهتون اجازه نمی دادند عزیز از دست رفته شما سنگ مزار داشته باشه چه حالی می شدید؟ اگه یک روز صبح می رفتید و می دیدید که قبرش رو خراب کردند و جاش درخت کاشتند چی؟

یاد فروردین سال 70 افتادم که آبتین عزیز رو اونجا دفن کردیم. چون بهایی بود فقط اجازه داشت اونجا دفن بشه. فقط اجازه دفن! نه سنگی، نه نشونی. هیچی. یک مراسم ساده تشییع جنازه که محدودیت های موجود اون رو دردناک تر می کرد.  و ما با نا امیدی دو تا دیوار مقابل رو نشون گذاشتیم که اگه یک روزی اونجا رو خراب کردند بدونیم آبتین رو کجا پیدا کنیم. 

آبتین جان خوبی؟ تو رو که اذیت نکردن؟ آبتین 11 سالش بود که مرد...

 

/ 1 نظر / 8 بازدید