دیروز و امروز

جناب آقای مهاجرانی در جایی فرمودند که " همه ما که در برابر کشتار جوانان در سال 67 ساکت ماندیم گمان می کردیم شرایط جنگ و تهدید خارجی می تواند مجوزی برای چنان جوان کشی باشد که در تاریخ ما کمتر نظیری برای آن می توان یافت".

جناب آقای خاتمی نیز در جایی از قول امام راحل در مورد وقایع دهه شصت و سرکوب مخالفان فرمودند که " آنها استثنائاتی بودند که به خاطر جنگ و شرایط ویژه پیش آمدند و بنا داریم که همه به قانون برگردیم".

بعد مقاله آقای خاتمی خطاب به مرحوم بازرگان را، در زمانی که رئیس موسسه کیهان بودند، می خوانم و آن را با مقاله های امروزی کیهان مقایسه می کنم، بدون اظهار نظر...

بعد هم پیش خودم فکر می کنم که که تنها فرق میان امروزی ها و دیروزی ها تفاوت "بت" مورد پرستش شان بود!

اگر دیروز راهی برای قانون گریزی پیدا کردید، امروز هم از همان راه استفاده خواهید کرد و اگر خیلی خوش ذوق باشید، فردا برای تنوع به راهی دیگر همین کار را می کنید.

اگر امروز داد و قال می کنید که چرا نمی توان انتقاد کرد دیروز خودتان را فراموش نکنید که بنده دیگری از بندگان خدا را تا درجه معصومیت بالا برده بودید و انتقاد از او را در حکم محاربه می دانستید.

امروز با آن چنان آب و تابی از دهه شصت صحبت می کنید که امر بر من بینوا مشتبه شد که نکند در ساحل عاج و یا بورکینافاسو متولد شدم و بزرگ شدم و به ناگهان در سن 20 سالگی به ایران مهاجرت کردم!

بعد برای خودم آینده ای را متصور می شوم که در آن تقلبی نشده بود و دوست سبز ما بر صندلی قوه مجریه تکیه زده بود. در آن صورت احتمالا این دوستان دیگر اشاره ای به آن وقایع نمی کردند و همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رفت. یعنی اینکه در صورت دریافت سهم مطلوب از قدرت دیگر نیازی به پس زدن چنین پرده هایی وجود ندارد.

نه، معتقدم که اشتباه نمی کنم چون زمانی که همین دوستان در قدرت بودند نیازی ندیدند که در مورد این وقایع صحبتی کنند. احتمالا در آن زمان فکر می کردند که "شرایط و تهدید های خارجی" برایشان "مجوز" صادر می کند!

دلم برای کودکان معصومی می سوزد که به امید معجزه چشم بسته به دنبال این امامزاده ها از خیابانی به کوچه ای می دوند تا ثواب کشتن "محارب" نصیب ذوب شدگان امروزی نگردد.

البته ذوب شده گان امروزی هنوز خیلی مانده که به گرد پای ذوب شده گان دیروزی برسند!

 

پس نوشت 1:برای دریافت مقاله مزبور ایمیل خود را در بخش نظرات به طور خصوصی برای من ارسال کنید.

پس نوشت 2:من برای کسی کار نمی کنم.

/ 1 نظر / 18 بازدید